Revoluția sensului - Puterea leadershipului transcendent
Preț redus

Revoluția sensului - Puterea leadershipului transcendent

Revoluția sensului demonstrează că leadershipul nu se rezumă doar la ra­țiune, ci ține și de spirit. Cartea lui Fred arată cum, atunci când stabilim obiective care ne reflectă atât valorile, cât și interesele – atunci când echipele noastre se străduiesc să aibă împreună un impact pozitiv asupra lumii – putem dobândi mai mult decât succesul. Putem descoperi un scop mai măreț și un sens superior.”

Sheryl Sandberg, COO al Facebook și fondatoare a LeanIn.org și OptionB.org


„În această carte am să vă arăt cum să puneţi de acord interesul personal şi misiunea organizaţiei, reunindu-le în ceva mult mai com­plex, mai satisfăcător şi mai durabil. Am să vă arăt cum să mobilizaţi o organizaţie pentru a deveni o sursă durabilă de bine în lume, gene­rând un uriaş sentiment de împlinire, slujire şi bucurie în toţi mem­brii asociaţiei. În acest sens am să vă arăt pas cu pas, în mod practic, cum să vă confruntaţi cu problemele personale şi să îmbrăcați cu adevărat haina de lideri ‘respons-abili’ – capabili să alegeți cum să răspundeți fiecărei situații.”

Fred Kofman

Episodul de podcast, din seria Revoluția sensului, cu Prof.Dr. Dumitru Borțun, poate fi urmărit aici: https://bit.ly/Revolutia-Sensului

28,00 RON 35,00 RON -20%
cu TVA

Revoluția sensului demonstrează că leadershipul nu se rezumă doar la ra­țiune, ci ține și de spirit. Cartea lui Fred arată cum, atunci când stabilim obiective care ne reflectă atât valorile, cât și interesele – atunci când echipele noastre se străduiesc să aibă împreună un impact pozitiv asupra lumii – putem dobândi mai mult decât succesul. Putem descoperi un scop mai măreț și un sens superior.”

Sheryl Sandberg, COO al Facebook și fondatoare a LeanIn.org și OptionB.org


„În această carte am să vă arăt cum să puneţi de acord interesul personal şi misiunea organizaţiei, reunindu-le în ceva mult mai com­plex, mai satisfăcător şi mai durabil. Am să vă arăt cum să mobilizaţi o organizaţie pentru a deveni o sursă durabilă de bine în lume, gene­rând un uriaş sentiment de împlinire, slujire şi bucurie în toţi mem­brii asociaţiei. În acest sens am să vă arăt pas cu pas, în mod practic, cum să vă confruntaţi cu problemele personale şi să îmbrăcați cu adevărat haina de lideri ‘respons-abili’ – capabili să alegeți cum să răspundeți fiecărei situații.”

Fred Kofman

FK-RSP-A01
Fișa tehnică
Traducător
Luana Stoica
An apariție
2019
Ediție
I
ISBN
978-606-8944-26-5
Format
15.5 CM x 23.5 CM
Număr pagini
400
Tip copertă
Cartonată

„Leadershipul transcendent descompune cele mai dificile pro­bleme ale unei organizații într-un amestec fluid de semnificație, no­blețe, virtute și solidaritate. Le oferă celor care îi urmează principiile o cale de abordare a anxietății existențiale proprii oricărei ființe uma­ne. De aceea, un lider care propune un „proiect de dăinuire” simbo­lic, conform spuselor umanistului Ernest Becker – un proiect cu o valoare durabilă, ce trece dincolo de viața individuală – are o capaci­tate uluitoare de a antrena ceea ce este mai bun în noi.”

„Dacă speraţi să fiţi un lider care să își inspire oamenii, primul lucru pe care trebuie să îl înţelegeţi este că un asemenea tip de condu­cere nu are nimic de-a face cu autoritatea formală. Are însă cu totul de-a face cu autoritatea morală. Inima şi mintea oamenilor nu pot fi nici cumpărate, nici silite; pot doar să fie meritate şi câştigate. Ele sunt oferite doar misiunilor valoroase şi liderilor demni de încredere. Este valabil nu numai pentru organizaţii, ci şi pentru numeroase alte domenii ale activităţii umane.”

„Pentru a fi un lider autentic, trebuie să înţelegeţi că goana după succes este, în mod paradoxal, calea greşită de a obţine succesul. Succesul este aidoma fericirii: nu poate fi urmărit direct. Cu cât mai direct urmăreşti fericirea, cu atât mai puţin probabil este că o vei atinge. Urmărirea fericirii în sine poate duce la o plăcere hedonistă pe termen scurt, însă nu duce la o fericire autentică, care să îţi um­ple sufletul. Pentru a obţine succesul trebuie să trăiţi o viaţă care să aibă sens şi scop. Trebuie să urmăriţi semnificaţia, realizarea de sine şi autodepăşirea – nu doar în cazul vostru, ci şi al tuturor celor care lucrează cu voi.”

„După cum explică în mod strălucit Fred Kofman în Revoluția sensului, leadershipul adevărat nu înseamnă bifarea unor cifre, ci se referă la a crea o cul­tură a scopului și a sensului și la a-i inspira pe ceilalți să înțeleagă că pot aduce o schimbare durabilă în lumea din jurul lor.”

Arianna Huffington, fondator și CEO al Thrive Global


Revoluția sensului ne reamintește de importanța pe care autoritatea mo­rală, încrederea, compasiunea și integritatea le au pentru un leadership eficient. Construind pe baza experienței sale în consultanță, fostul profesor la MIT Sloan și actual vicepreşedinte al LinkedIn, Fred Kofman, dă viață acestor concepte prin intermediul a numeroase observații personale. Bine scrisă și pătrunzătoare, cartea aceasta este o lectură obligatorie pentru toți cei interesați de leadership.”

Drew Fudenberg (profesor de economie, MIT)

Jean Tirole (laureat al premiului Nobel pentru economie, Toulouse School of Economics)

autori ai cărții Game Theory


„Consider că o cultură trebuie să aibă în vedere realizarea pasiunilor per­sonale și folosirea companiei drept platformă pentru urmărirea acelor pasiuni. Fred Kofman explorează și mai profund ideea, prin relatări vii și prin reflecții cu adevărat profunde asupra leadershipului de business și a capitalismului conștient. Care este scopul dumneavoastră nobil? Vă sunt copiii mândri de misiunea compa­niei dumneavoastră? De ce clienții și angajații concurenței ar putea fi cei mai mari beneficiari ai afacerii dumneavoastră? Citiți!”

Satya Nadella, CEO al Microsoft

Clienții care au cumpărat această carte, au cumpărat și